Nädal VI – Reaalse elu (keha)koostis #koosjouabrohkem

Tegemist on vabamas vormis mõtteavaldustega minu teekonnast parema vormi suunas, sest #koosjouabrohkemLoe siit, mis asi on #koosjouabrohkem.
Vaata, kuidas on teised juba alustanud SIIT

Nädal VI – maratoni vormis kehakoostise mõõtmine ja normaalse kehatüübi traagika

kehakoostisKäisin pea terve nädala ühes suurfirmas töötajate kehakoostist mõõtmas ja konsulteerimas. Kusjuures tegemist polnud nn massimõõtmisega, et võimalikult palju ja korraga, vaid inimesed tulid graafiku alusel ja igaühega sai 30 minutit privaatselt suhelda. Vaimselt on sarnased ettevõtmised päris kurnavad, kuid väga õpetlikud ja sunnivad efektiivsemalt ja kasulikumalt nõu andma. Istuva eluviisiga ja igapäeva stressist läbiimbunud kehad said mõõdetud, palju küsimusi vastatud ning mõtteid mõlgutatud. Kinnitust sai filosoofia, et lahendused on meis endis olemas, lihtsalt jääb puudu “päästikust” ja teinekord ka julgusest nendeni jõuda. Tegelikult on ühel tervisenõustajal väga keeruline anda ilma taustainfota nõu, kuna meie tervisekäitumine sõltub loendamatul hulgal muutujatest (vanus, haridus, epigeneetika, hormoonid jne, jne.). Paljud aga saavad lubada endale eravestlust mõne tervisespetsialistiga? Pole aega ja lihtsam on googeldada lahendus. Siiski oli tore näha, kuidas suuremal osal konsulteeritutest läks nägu sessiooni lõpus särama, sest üks samm võimaliku lahenduseni oli juba tehtud – keha sai mõõdetud ja minuga edasiste käikude osas mõtteid vahetatud.

Pea iga eravestlus jõudis teemani, mis puudutas harjumuspäraseid käitumismusteid. Kas tekkinud ülekaal on saanud alguse ainult söögilauast või allikaks hoopis muutunud elukorraldus, tekkinud uus keskkond nii vaimselt kui keskkonnalt? Lahutatud elud, muutunud töökohustused, laste saamine – need on vaid mõned näited suurtest muutujatest, mis võivad väljenduda suurel määral meie tervisekäitumises. Ega neid olegi kerge registreerida kui algallikaid, sest näeme peeglist alles teatud aja pärast suurenenud keskkohta ja topeltlõua tekkimist. Inimene soovib heasse vormi saada ja esmased lahendused tunduvad trennikava (lähen homsest jooksma), toitumiskava (hakkan tervislikult sööma) ja eratrennid (kasutan professionaali abi). See kõik on tore ja kompassinõel kenasti näitamas tervise suunas ja hea oleks mõelda täpsemalt läbi, mis põhjusel hea vorm käest üldse läks. Nii saame tulevikus olla veidi targemad uute töökohustuste valikul ja teame arvestada, et näiteks uue lapse tulemisega ongi loogiline pikem paus enda tegemistes ja siis püüda rohkem toidulaud kontrolli all hoida. Näiteid ja võimalikke lahendusi on õnneks lugematu arv nagu ka inimesi. Mõelda korraks, kui kergesti leiame endile vabandusi magusa kukli söömiseks ja mitte trenni tegemiseks ja pöörata sama leidlikkus teistpidi ning ideid tulvab pähe rohkem, kui jõuaks teostada.

tervisenou

Normaalse kehatüübi traagika

Teen ajakirjaga Sport koostööna üht kehamuutuja projekti, mille raames pöörame tähelepanu nn keskmisele normaalse kaaluga inimesele, kes soovib heasse vormi jõuda. Ometi pole kaal üleliigne ja rasvaprotsent ning sisemiste rasvade tase lubatud piirides. Jah, riietega petab nii mõndagi ja kuna ainevahetus on kiire, siis üleliigset ei kogunegi kilode viisi, vaid vaikselt. “Mis sul viga, sa ju oled nagunii sale,” kuulevad nad tavaliselt, kui kurdavad oma kehvat vormi teistele. Paraku on aga nn keskmiste normatiivide järgi antud “keskmised soovituslikud näitajad” looduslikult saledama kehatüübi jaoks liiga paigast ära. 2-3 lisakilo ei pruugi riietega välja paista, kuid enesetundele mõjuvad need aja jooksul negatiivselt. End motiveerida on keeruline, sest enam-vähem tundub asi siiski kontrolli all ja ühe augu võrra vööd laiemaks nihutada pole veel maailmalõpp. Nii uitabki see normaalkaalus inimene vahel mõnda rühmatrenni, misjärel tekib tavaliselt pikem paus ja pärast jõuluperioodi sunnivad süümepiinad uuesti üürikeseks ajaks trennilainele. Tulemused tulevad tavaliselt kiiresti ja see ka üks põhjustest, miks liikumisest ja mõistlikumalt söömisest pause võetakse. Sisemiste rasvade kuhjumise eest aga ei päästa ainult korraks tubli treenimine ja söömine. Püsivama motivatsiooni leidmiseks soovitan keskenduda elustiililise eesmärgi mõtestamisele. Mis oleks, kui tunneksid end aastaringselt oma kehas väga hästi? Kuidas meeldiks teha trennist ja heast söögist päeva parim osa? Kas meeldiks mõte endale võetud kvaliteetajast ja pärast saadavast autasust parema tervise ja välimuse näol? Igaühte kõnetab teatud idee enda paremast elust ja see tasuks mitte ainult soovunelmaks jätta, vaid eesmärgiks vormistada.

Nädal VI trennid ja toidulaud

Kuuenda nädalaga on maadlemine lõppenud ja sisetunne ütlebki mulle, et rütm on paika loksunud ja edaspidi mõtlen, kuidas oma trennitegemisi paremini kajastada, et neist ka kasu oleks. Kehakaal ka roninud alustamisest 3-4 kg kõrgemale, mis tähendab stabiliseerumist ja pean plaani edasise protsessi osas. Hetkel pole suurt mõtet copy-paste sama trennikava üles riputada, kuna vähemalt mõneks ajaks jääb ikkagi 4 raua sikutamist nädalas ja eksinud kardio/ehitamissessioonid maja peal. Pigem oleks vahva jagada mõnd harjutust ja selle jaoks vaja filmima hakata. Uhuu, ennast on keeruline filmida ja pildistada; teisi palju lihtsam :-). Vaatan, kui sünkroniseerin mõne trennikaaslase endale, siis saab materjali.

Toidu osas aga saab juba praktiliselt läheneda ja retsepte jagada. Üheks minu kiireks tervislikuks toiduks on kahtlemata aegade algusest olnud omlett. Kuigi tavaliselt süüakse seda hommikuti, siis olen sageli ka õhtul viimase toidukorrana teinud. Mõnusalt universaalne ja paindlik nagu smuutigi. Jagan üht versiooni isetehtud superomletist. Täiendamine ja omalooming rangelt lubatud!

omlett

  • Muna – 165g/3 muna (võib ka 2-4 munaga teha)
  • Kookoserasv – 5g/1tl
  • Maitseks: punane sibul, pipar, vürtsid…
  • Tomat – 40g/1tk
  • Tunde järgi natuke piima
  • Kõrvale kodujuust klassikaline – 50g/2spl
  • Kõrvale tomatit ja kurki
  • Kõrvale 1 kruus viljalihaga mahla/Puuvili Pirn – 200g/Tee/hommikukohv

Klopi kausis munad, vesi ja pipar (võid lisada natuke piima). Haki punane sibul. Prae pannil sibulat m ni minut ja kalla peale munasegu. Kui munasegu hakkab hüübima tõsta peale poolitatud tomatid. Kata omlett kaanega ja lase seista veel paar minutit, serveerimisel puista peale tilli ja lisa kõrvale kodujuustu. Lisaks söö üks värske puuvili. Kõrvale joo oma lemmikut hommikujooki. Jätku leiba!

#koosjouabrohkem jätkub muutujate lainel ja turgutan omalt poolt aktiivseid sellel nädalal ühe motiveeriva küberkohtumisega Skype’s. Saad küsida kõik küsimused ja selgitame välja Sinu sisemised motivaatorid. Pane aga julgelt oma trenni/toidupilt üles ja lisa #koosjouabrohkem kirjelduseks ning osaledki juba loosimises!


Hea tujuga uute ambitsioonide suunas,
Mirko
 

Author: Mirko Miilits

Tervisliku toitumise koolitaja ja tervisenõustaja

Kommentaarid
Mirko Miilits
 

Tervisliku toitumise koolitaja ja tervisenõustaja